Szociális fagyasztás. Kapcsolat ❄️.

Legyen adományozó + Ajándék 🎁.

Szociális fagyasztás. Kapcsolat ❄️.

Legyen adományozó + Ajándék 🎁.

A meddőség jelentése: diagnózis és kezelési módszerek

3.12.2024
-

A meddőség jelentése: diagnózis és kezelési módszerek

A spontán terhesség esélyei teljesen mások egy 20, egy 30 és 40 éves hölgy esetén. Az idő előrehaladtával termékenységünk nagymértékben csökken, ami egy természetes folyamat. Ha viszont sokáig nem jön a baba, annak számos egészségügyi, genetikai, vagy egyéb oka lehet. A meddőség jelentése szerint az állapot, amikor egy év próbálkozás után sem sikerül teherbe esnünk. E cikkből megismerhetjük a meddőség jeleit és különböző fajtáit, és a lehetséges okokat a férfi és a női terméketlenség mögött. Emellett azt is megtudhatjuk, hogy milyen meddőségi vizsgálatok és kezelések léteznek.

Miért fontos tisztában lenni a meddőség jelentésével?

Mennyi az esélye a spontán teherbeesésnek?

Alapvetően ez nagyrészt az életkor függvénye. Egy-két milliónyi petesejttel születik meg minden leány, amelyből egy jókora mennyiség 20-25 éves korunkig megmarad. Így biológiailag ekkor lenne a legideálisabb gyermeket vállalnunk. 25 éves kor után már csökkenés mutatkozik a megtermékenyíthető petesejtek számában. Egy 30 éves, egészséges nő már csak 20%-os eséllyel eshet egy hónapon belül teherbe, 40 éves korunkra pedig ez a szám mindössze 5%-ra csökken. Az esélyek ugyanis tovább redukálódnak 35 éves kor után, de ekkor már jóval gyorsabban. 

Mikor beszélünk meddőségről?

Meddőség akkor áll fenn, amennyiben egy évnyi rendszeres, védekezésmentes nemi élet után sem esünk teherbe. Megkülönböztetünk elsődleges és másodlagos terhességet. Ha elsődleges meddőségtől szenvedünk, az az jelenti, hogy még még sosem voltunk terhesek. A szekunder meddőség esetén már volt egy, esetleg több terhességünk korábban, de egy bizonyos ponton túl nem jön létre újabb.

A női és férfi meddőség mögött rejlő okok

Női meddőség: mi állhat a háttérben?

Hormonzavarok

  • A menstruációs ciklus zavara: 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb ciklusok, melyek többnyire fájdalmasak, és akár hónapokig is kimaradnak. Esetleg rendszeresen 7 napnál hosszabb a menstruáció.
  • A hipotalamusz rendellenessége: ez gyógyszerek hatására, vagy súlyos stressz miatt alakulhat ki.
  • A hipofízis (agyalapi mirigy) működési problémája: hipofízis-elégtelenség miatt az FSH-termelése (tüszőérlelő hormon) gyengülhet.
  • Petefészek eredetű ok: ide tartozik a korai petefészek kimerülés és a PCOS (policisztás ovárium szindróma) is. 
  • Pajzsmirigy-problémák: a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése egyaránt járhat meddőséggel.
  • Mellékvese eredetű meddőség: ezt a Cushing-szindróma (kortizol-túltermelés) okozhatja.

Szervi rendellenességek

  • A méh szerkezeti eltérései: a mióma, bár jóindulatú sejtburjánzás, akadályozhatja a magzat beágyazódását azzal, hogy eldeformálja a méh nyálkahártyáját. 
  • Petevezeték elzáródása: ez a hímivarsejtek petesejthez való eljutását, de a petesejtek petefészek-elhagyását is gátolja.
  • Kismedencei gyulladás (pl. nemi betegségek miatt), kismedencei endometriózis

Korai menopauza

Előfordulhat olyan is, hogy valakinek már 30 éves kora körül kimarad a menstruációja, így ellehetetlenítve a gyermekvállalást.

Életkor

A spontán teherbeesés esélyét a fiatal kor növeli: ha 19-26 éves kor között próbálkozunk vele, kétszer akkora a valószínűsége a fogamzásnak, mint 35-39 évesen. Ennek az idősebb életkorban bekövetkező, kedvezőtlen hormonváltozások az okai.

Egyéb tényezők

A dohányzás és az alkoholfogyasztás egyaránt negatív hatással van a petesejtek minőségére; a kábítószer használatról már nem beszélve. Ugyanakkor a kemoterápia, a súlyproblémák, de a rendszeresen intenzív, normális menstruációs ciklust leállító sporttevékenység is gondot okozhatnak. Azonban természetesen pszichés eredetű meddőség is létezik.

Meddőség férfiak esetén - a leggyakoribb okok

Alacsony spermiumszám, rossz minőségű spermiumok

Férfiaknál jellemzően a spermiumok alakja, mozgása vagy mennyisisége problémás. Ezek mögött állhatnak elzárt spermiumcsatornák, rendellenes spermaképződés - de akár ittproblémák, vagy épp szexuális diszfunkciók (pl. merevedési zavar) is.

Életmódbeli tényezők

A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a stressz a hímivarsejtek minőségének se tesznek jót. Mindemellett bizonyos fertőzések, mint például a mumpsz, is járhatnak a spermiumok számának, minőségének a romlásával.

Hormonális szem

Az alacsony tesztoszteronszint (hypogonadizmus) következtében felborul a szervezet hormonegyensúlya. Így hormonális sterilitás jön létre.

Genetikusok bajban

Azonban néha fejlődési rendellenességek állnak a háttérben. A Klinefelter-szindróma (46 helyett 47 kromószóma van jelen, ebből egy női többlettel), vagy az Y- kromoszóma mikrodeléciók (egy szakaszon kieső Y-kromoszómák) is okozhatnak ondó-rendellenességet. 

Nők és férfiak meddőségi vizsgálata: mit érdemes tudni róla? 

Nők esetén

Hormonvizsgálatok

Az FSH-, LH-, ösztradiol-, tesztoszteron- AMH (Anti-Müller-hormon) és prolaktin-szintek mérése elengedhetetlen ahhoz, hogy kiderüljön: ideális-e szervezetünk hormonális egyensúlyi állapota a baba megfoganásához és megtartásához. A terheléses cukor-és inzulinvizsgálatból, a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzéséből pedig kiderülhet, szükséges-e bármilyen gyógyszeres kezeléssel élnünk.

Ultrahang

A petefészkek és a méh állapotának vizsgálata (HYCOSY- Hystero Contrast Salpingographia) azért fontos, hogy fény derüljön a terhesség esetleges szervi akadályaira. Ez egy nem különösebben fájdalmas, ám nem túl pontos eljárás.

HSG

Ez a méh és a petevezetékek átjárhatóságának vizsgálatát jelenti röntgensugarakkal. Ez egy csóké kellemetlen, és ez egy évente pontosabb, röngen-kontrasztanyagos eljárás. Ilyenkor folyadékkal töltik fel a méhüreget és a petevezetékeket. Amennyiben teljesen átjárhatóak a petevezetők, kifolyik a szabad végükön a folyadék a hasüregbe. 

Laparoszkópia (hasi tükrözés) és hysteroszkópia (méhűri tükrözés)

Ezen módszerek minimálisan invazív műtéti eljárások a belső nemi szervek vizsgálatára. Mindkettő altatásban történik, és a legpontosabb módszereknek számítanak az anatómiai viszonyok feltérképezésére. 

Férfiak esetén

Spermaanalízis 

A hagyományos spermatogram vizsgálat nyomán a spermiumok számát, koncentrációját, mozgékonyságát (motilitását), térfogatát, alakját (morfológiáját) vizsgálják meg. Emellett az ondó általános állagát és pH-ját is górcső alá veszik. Minderre legalább 3, legfeljebb 7 napos önmegtartóztatás után kerül sor. A vizsgálat során kiderülhet teljes spermahiány (azoospermia), csökkent hímivarsejt-szám (oligozoospermia), alaki eltérések (teratozoospermia), vagy éppen a sejtek mozgási rendellenessége (asztenozoospermia).

Hormonvizsgálatok

A tesztoszteron-, az FSH- és LH-szintek a férfiakban is kiemelkedő fontossággal bírnak. Az LH (luteinizáló hormon) a tesztoszteron termelődését növeli a Leydig-sejtekben (melyek a herékben találhatóak). Az FSH a csírasejtek érését irányítja. A tesztoszteron pedig a legjelentősebb nemi hormon a férfiakban: a szexuális vágyat és a spermatermelést egyaránt szabályozza. Ideális szintje nélkülözhetetlen a sikeres fogamzáshoz.

A tézisek genetikusai

A Klinefelter-szindróma és az Y-kromoszóma mikrodeléciók kimutatásaegyaránt a genetikai tesztek segítségével lehetséges. A DNS-töredezettséget például ún. áramlási citométerrel lehet vizsgálni. Így kideríthető, hogy töredezettségük eléri-e a már problémásnak tekinthető, 25%-nyi töredezett DNS-arányt. Ez a módszer a korábbi, ünnepi eljárásnál jóval megbízhatóbb eredményt képes nyújtani.

Herebiopsis

A here állapotának vizsgálatára szolgáló szövetminta-vételre akkor kerül sor, ha a leendő édesapa ejakulátumából nem kinyerhetőek a spermiumok, melyekkel megtermékenyíthető lett volna a petesejt.

Meddőségi kezelések: mit tehetünk a sikeres teherbeesésért? 

Szerencsére ma már számos módon kezelhető a meddőség. A leggyakrabban az alábbi módszerek egyikével.

Gyógyszeres kezelés

Ez a hormonális stimulációt jelenti, amelyet a PCOS-ben szenvedő hölgyeknél alkalmaznak. Ez clomifén-citrát és gonadotropinok beadását jelenti a petefészek stimulálására. 

Műtéti beavatkozások

Amennyiben a helyzet megkívánja, szükség lehet az endometrium (méhen kívüli méhszövet) vagy a mióma műtéti úton történő eltávolítására is. Ez a már említett laparoszkópiás vagy hysteroszkópiás eljárásokkal történhet. A petevezeték átjárhatóságának helyreállítását pedig mikrosebészeti technikákkal végzik a szakemberek.

Mesterséges megtermékenyítés

Az asszisztált reprodukciós eljárásoknak számos típusa létezik. A legnépszerűbbek a következők:

  • Inszemináció (IUI): az intrauterin inszemináció a spermiumok méhbe juttatását jelenti, egy katéter segítségével. Ezt a módszert általában enyhe vagy középsúlyos endometriózis, illetve méhszáj eredetű meddőség esetén javasolják.
  • In vitro fertilizáció (IVF): a köztudatban lombikbébi-programként ismert, laboratóriumi megtermékenyítés és embrió-visszaültetése a többszöri sikertelen inszemináció esetén lehet hatékony. Továbbá előrehaladottabb életkorban, illetve nem ismert eredetű terméketlenség, komoly szervi-és hormonproblémák esetén alkalmazzák.
  • Intracitoplazmatikus spermium injekció (ICSI): a módszer lényege, hogy egyetlen spermiumot juttatnak egyetlen petesejtbe. Ez az eljárás az IVF egyik altípusa. A pár férfitagjának elégtelen spermiumképe esetén lehet opció (rossz minőségű spermiumok esetén), valamint endometriózis és több sikertelen IVF után.

Életmódbeli tanácsok a termékenység megőrzéséhez

Az egészséges életmód jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni - nemcsak az általános, jó közérzetünk, de a termékenység kapcsán sem. A dohányzás elkerülésével, a mértékletes alkoholfogyasztással (bár a próbálkozások idején már ezt érdemes teljesen elhagyni) máris sokat tehetünk a sikeres fogamzásért. A kiegyensúlyozott táplálkozás és tesztmozgás pedig több mindent biztosít. Ez nem azt jelenti, hogy a vizsgálatok és tesztek nem lettek elvégezve egy meddőségi kezelések elé - ez azt jelenti, hogy nem végezték el őket, és nem használták fel a vitaminokat.

A meddőség kezelése és korai felismerése

Minden meddő pár időben történő orvosi kivizsgálása elengedhetetlen. Minél előbb kerül ugyanis sor a terméketlenség okának feltárására, annál nagyobb az esély a sikeres teherbeesésre. Ezért 35 éves kor alatt egy év, míg afölött fél év próbálkozás után javasolt szakemberhez fordulnunk.

A rendszeres szűrővizsgálatok szintén nélkülözhetetlenek - a pár és a leendő baba egészsége érdekében egyaránt. A szexuális úton terjedő betegségek és egyéb egészségügyi problémák korai felismerésével azok gyorsabban válnak gyógyíthatóvá. Így pedig mi is hamarabb belevághatunk az álmainkhoz vezető kezelések egyikébe!

A meddőség jelentése tehát minden élethelyzetben egy kicsit más. Szerencsére azonban számos esetben gyógyítható jelenségről beszélünk. Egy azonban biztos: minél hamarabb fogadjuk el, hogy plusz segítségre lehet szükségünk a fogantatáshoz, annál hamarabb részesülhetünk a gyermekáldás örömeiben. A ReproMedica szakértők által végzett meddőségi kivizsgálásban kiderülhet, mi áll a családi boldogságuk útjába: a pár mindkét tagját meg tudjuk nézni. A szűrések után pedig lehetőségük nyílik a személyre szabott kezelések elkezdésére is. A meddőség számos esetben egy olyan akadály, amit lehet küzdeni - ha megadjuk r.

A "Egyetértek" gombra kattintva Ön hozzájárul ahhoz, hogy a cookie-kat az Ön eszközén tároljuk a webhely navigációjának javítása, a webhely használatának elemzése és a marketingtevékenységünk támogatása érdekében. További információkért kérjük, tekintse meg adatvédelmi szabályzatunkat.