A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint terméketlen párnak tekinthető az a pár, amely a rendszeres, védekezés nélküli közösülés után egy éven belül nem jutott teherbe. Nem helyes a nő meddőségéről és a férfi meddőségéről beszélni. Mindig a pár meddőségéről kell beszélni, hiszen csak együtt alkotnak egyedi biológiai egységet, és a gyermekvállalás lehetőségét mindkét partner részéről számos tényező határozza meg.
Statisztikailag a pár meddőségének oka 30%-ban nő, 30%-ban férfi. Mindkét partner részéről az ok 15-30%-ban áll fenn, 10-15%-ban pedig nem lehet diagnosztizálni a meddőség konkrét okát. Ez az idiopátiás (megmagyarázhatatlan) sterilitás. Ezért érthető, hogy a meddőség okainak felkutatása és kezelése a házaspár/partnerek közös ügye.
NŐ - a leggyakoribb nőgyógyászati betegségek, mint a meddőség okai
- petevezetéktényező (a petevezeték működésének elzáródása vagy károsodása)
- méhtesttényező (méhnyálkahártya-gyulladás és méh mióma)
- a nemi szervek veleszületett fejlődési rendellenességei
- endometriózis (a méh üregén kívül elhelyezkedő méhnyálkahártya, leggyakrabban a kismedencében és a petefészkekben).
- hormonális tényező (az endokrin mirigyek betegségei, amelyek sterilitással is jelentkeznek)
- genetikai tényező (genetikai rendellenesség)
- immunológiai tényező (különböző antitestek termelődése, pl. spermiumok, petesejtek vagy embriók ellen)
MAN - a meddőség leggyakoribb okai
- spermiogram patológia (SPG)
Az SPG-t befolyásoló tényezők:
- belső (genetikai és immunológiai tényezők, a nemi szervek veleszületett fejlődési rendellenességei, hormonális rendellenességek, herevisszamaradás, spermatermelési rendellenességek stb.)
- exogén (zavart környezet a kilégzés, vegyszerezés - rovarirtók, gyomirtók, peszticidek; radioaktív és mikrohullámú sugárzás, nehézfémek; civilizációs hatások - életmód, dohányzás, elhízás, drogok, ...).