Szociális fagyasztás. Kapcsolat ❄️.

Legyen adományozó + Ajándék 🎁.

Szociális fagyasztás. Kapcsolat ❄️.

Legyen adományozó + Ajándék 🎁.

Endometriózis műtét

29.1.2025
-
6 MIN.

Mikorelkerülhetetlen az endometriózis műtét?

Az endometriózis a nőket érintő, világszerte elterjedt probléma, melybecslések szerint a termékeny korban lévő nők 10%-át érinti. Mégis viszonylagkeveset tudunk róla, és általában akkor derül csak fény erre, amikor próbálunkteherbe esni. Cikkünkben bemutatjuk, mit is jelent pontosan ez a probléma, éshogyan kezelhető műtéttel, vagy inkább nélküle.[1] 

Endometriózis: a betegség, amelyről többet kell tudnunk

Az endometriózis definíciója

Azendometriózis egy krónikus betegség,amelynek során az endometrium (azaz a méhszövet) sejtjei nemcsak a méhüregében, hanem a méhen kívül is jelen vannak. Ez a betegség fájdalmas ésgyulladásos állapotokhoz vezethet a petefészkek, a petevezetékek és akismedencei szervek területén is. Sőt: megtámadhatja még a tüdőket is.

Általábantermékenységiproblémákat, menstruációszavarokat és állandó, vagy időszakos alhasi fájdalmat tapasztalhatnak azendometriózissal sújtott nők. Így egy olyan állapotról beszélünk, amelyjelentősen befolyásolja az életminőséget és a mindennapokat.

Mik az endometriózis tünetei, jelei?

● Állandó vagyidőszakos alhasi, kismedencei fájdalom

● Erős menstruációsgörcsök, menstruációs rendellenességek

Fájdalom a szexuálisegyüttlét során

Émelygés vagy hányás

Gyengeség, fáradtság

Meddőség

Mi állhat a probléma hátterében?

Az endometriózis okait még nem ismerjük pontosan. De feltételezhető, hogy genetikai tényezők, a gyengén működő immunrendszer, hormonális egyensúlyhiányok és környezeti tényezők együtteshatása okozhatja ezt a problémát. Az endometriózis kialakulása és súlyosbodásaugyanakkor a stressz és lelki tényezőkhöz is köthető.

Mennyiben befolyásolja a termékenységet?

Aprobléma jelentős hatással lehet a nőktermékenységére is. A kóros endometriumsejtek méh üregén kívüli lerakódásaia petefészekben, a petevezetékekben vagy más, kismedencei területekenmeggátolhatják az egészséges petesejt és spermium találkozását. A petevezetőkmozgását gátolhatja ez a betegség, illetve összenövéseket, hegesedéseketeredményezhet.

Emellettaz immunrendszer idegen testként azonosítja a megtermékenyített petesejtet és aspermiumokat is, tehát nagyobb eséllyel hatástalanítja őket. A szexuáliséletet is megnehezíti a folyamatos, hüvelyben érzett fájdalom.

Az endometriózis kivizsgálása és diagnosztizálása

Azendometriózis diagnosztizálása és kivizsgálása nem mindig zajlik egyszerűen ésgyorsan. A legfőbb lépései az alábbiak.

● Az első lépésáltalában egy részletes orvosikérdezés és fizikális vizsgálat. Első körben fájdalomcsillapítók szedésétjavasolják a szakemberek.

● Ha az ajánlottmaximális dózis ellenére sem szűnik meg a fájdalom, szükséges lehet a hormonterápia alkalmazása. Ennek részeilehetnek az orális fogamzásgátlók, a GnRH-agonisták és antagonisták szedése, az amedroxyprogeszteron, az aromatázgátlók vagy a danazol hormonok szedése.

● A nagyon komolyfájdalmak esetében azonban már meg kell fontolni a konzervatív műtétet, illetve súlyosabb esetben a méheltávolítás (méterektómia)lehetőségét is. Ugyanakkor fontos tudnunk: a hormonreceptor egy fogamzóképesség megszűnik.

Hogyan kezelhető a probléma?

Számos módszer létezik az endometrióziskezelésére műtét nélkül is. Ahogy fentebbmár említettük, a fájdalom csökkentésére gyakran alkalmaznakfájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket vagy hormonális gyógyszereket. Ahormonkezelések - a rizikóik mellett - segíthetnek a menstruációs ciklusszabályozásában és a gyulladás csökkentésében is. Fontos, hogy az életmódunkatis megváltoztassuk: amennyiben szükséges, akár endometriózis étrendet iselkezdhetünk követni. Kerüljük a dohányzást és csökkentsük a stresszt!

Ha pediga természetes gyógymódok híveivagyunk, azok között is találhatunk kedvünkre valót. A homeopátiás szerekkel,gyógyteák fogyasztásával, a természetes, progeszteron tartalmú készítményekkelsokat javíthatunk közérzetünkön, lelkiállapotunkon. Ugyanez igaz a speciálisnői mozgásformák és diéták alkalmazására is, hiszen a mozgás hangulatjavító,kiegyensúlyozó hatását számos tanulmány igazolja.

Az endometriózis lelki tüneteit ugyanis legálisan annyira fontos kezelni, mint annak fizikai hatásait. A megváltozottéletminőségünkkel szemben lényeges, hogy legyen egyfajta kontrollérzésünk atestünk felett. Akár így, akár úgy, ha a terapeuta meztelen segítségünkre van relehet.

Milyen esetekben nem szabad halogatnunk a műtétet?

Bár aműtét mindig utolsó lehetőségként kerül szóba, van, amikor egyáltalán nemérdemes halogatnunk a beavatkozást. Ilyen eset, ha a tüneteink súlyosak és nehezen kezelhetőek, ha nagyméretűendometrium foltok vannak jelen szervezetünkben, vagy éppen meddőséget okoz azendometriózis. A legsúlyosabb helyzetekben, amikor már a húgyhólyagot és a belet is érinti a probléma,szükséges lehet akár bélsebész, vagy urológus bevonása is.

Az endometriózis műtét lépésről lépésre: mire számíthatunk abeavatkozás során?

A laparoszkópia egy ún. minimál invazívsebészeti eljárás, amely során egy vékony, hajlékony csövet (laparoszkópot)helyeznek be a hasüregbe úgy, hogy egy kis metszést ejtenek a bőrön. Alaparoszkóp segítségével a sebész meg tudja tekinteni a hasüreget és el tudjavégezni a szükséges beavatkozást anélkül, hogy nagy bevágásokat kelleneejtenie. Előnye, hogy kevesebb időt vesz igénybe a felépülés: kisebbhegesedéssel, valamint alacsonyabb fertőzésveszéllyel jár. Az egyikleggyakrabban végzett minimálisan invazív sebészeti eljárás.

A műtét menete

Azendometriózist általábanlaparoszkópiával műtik, egyes esetekben pedig nyitott hasi műtét (laparotomia) válhat szükségessé. A folyamat azalábbi lépésekből áll:

Előkészítés: a műtét előttáltalában éhgyomorra kell jelentkeznie a páciensnek, az előzeteslaborvizsgálatok, egyéb előkészületek után.

Altatás: a műtét altatásban történik.

Szúrás: a sebész laparoszkópos műtét soránegy-két apró szúrást ejt a hasfalon. Majd egy vékony csövet helyez be ahasüregbe, amelyen keresztül a laparoszkópot (kamerát) bevezeti a hasüregbe.

Az endometriózis vizsgálata: asebész a laparoszkóp segítségével átnézi a hasüreget, hogy megtalálja az endometriózisos területeket, cisztákat vagy egyéb elváltozásokat. Majdeltávolítja az összenövéseket a hasüregből, lézerrel pedig tovább tisztítja aterületet.

Zárás és utókezelés: miután a műtétbefejeződött, a sebész zárja a sebeket. A műtét után következik a felépülési időszak, amely során a páciens gyógyszeres kezelést is kaphat, szükség esetén.

A laparoszkópiát követően általában 1-2 napot kell kórházbantöltenünk, míg laparotómia eseténhosszabb, általában 4-5 napos kórházitartózkodással kell kalkulálnunk.

Nagyjából2-3hetet is igénybe vehet a gyógyulás,az állapotunktól függően. Viszont 2-10 hétig egészen biztosan nem végezhetünksem szexuális, sem semmilyen, számunkra megerőltető egyéb tevékenységet.

Röviden az otthoni felépülésről

A műtétután naponta kell tisztítanunk ésújrakötöznünk a heget, vigyázva, hogy ne érje víz a varratszedésig. Akellemetlen tüneteket és a fájdalmakat bő folyadékfogyasztással, napi sétával elegendő pihenéssel mérsékelhetjük.

Az első napokbanideális, ha van segítségünk, ugyanis a fizikai aktivitást csak fokozatosankezdhetjük újra. A hasunk még 1-2 hétigpuffadhat, és sárga is lehet a műtétkor alkalmazott jód miatt - ám mindkétdolog normális.

A műtét lehetséges szövődményei

Ritkán,de előfordulhat, hogy a menstruációs vérzés ideje előrébb jön, valamintsérülnek a közeli szervek, kialakulhatnak adhéziók. Bár a betegek többségefájdalomcsökkenést tapasztal a műtét után, a betegség sajnos visszatérhet. Amennyiben 90 nap után is panaszunk van,konzultáljunk kezelőorvosunkkal!

Ha márműtétre kerül a sor, a hiánytalan felépülést azzal is biztosíthatjuk, hamegadjuk tesztünknek a kellő pihenést és törődést. Minél hamarabbdiagnosztizálják, a probléma annál hamarabb kezelhető - ráadásul többnyirekomoly szövődmények nélkül. Az endometriózis ugyanakkor meddőséget is okozhat.Így ha azt gyanítjuk, nálunk is terméketlenség áll fenn, érdemes ellátogatnunka ReproMedica klinikára. Ittszemélyre szabott meddőségi kezelési tervet javasolnak számunkra, miután a megfelelő ultrahang- ésvérvizsgálatokat elvégeztük. Mindezt kellemes, emberséges környezetben, alegprofibb diagnosztikai eszközökkel, ami segít abban, hogy hamar gyermekáldáselé nézhessünk.

Az endometriózis a reproduktív korú nők körülbelül 10%-át érintő állapot. Ez az egyik leggyakoribb oka a meddőségnek, ezért gyakran akkor diagnosztizálják, amikor a nő a fogamzással küzd.

 

Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogy pontosan mit jelent ezaz állapot, és hogyan lehet kezelni, akár műtéttel, akár kevésbé invazív módszerekkel.Ez egy orvos által írt megjegyzés, így megváltoztathatja, hogyan szeretné, köszönöm.

A "Egyetértek" gombra kattintva Ön hozzájárul ahhoz, hogy a cookie-kat az Ön eszközén tároljuk a webhely navigációjának javítása, a webhely használatának elemzése és a marketingtevékenységünk támogatása érdekében. További információkért kérjük, tekintse meg adatvédelmi szabályzatunkat.